Z uwagi na rozpoczęcie "sezonu kleszczowego" pragniemy przekazać kilka informacji pomocnych w podjęciu decyzji o profilaktyce przeciwkleszczowej:
- w Polsce istnieje kilka gatunków kleszczy, przenoszących różne rodzaje chorób: babeszjozę (piroplazmozę) , boreliozę, anaplazmozę, erlichiozę, odkleszczowe zapalenie mózgu- zdarza się, że jeden kleszcz może przenosić jednocześnie kilka z nich,
- minimalny czas niezbędny do przekazania choroby przez kleszcza to w większości sytuacji pierwszych 48 godzin żerowania na pupilu, niestety- usuwanie kleszczy "na bieżąco" nie zabezpiecza przed zachorowaniem, gdyż w specyficznych sytuacjach czas ten może się skrócić nawet do 8 godzin,
- objawy chorób odkleszczowych bywają bardzo niespecyficzne i wymagają specjalistycznej diagnostyki, jednak najbardziej charakterystyczne z nich to: gorączka, apatia, wszystkiego rodzaju kulawizny, drżenie mięśni, zaburzenia chodu, bladość lub zażółcenie błon śluzowych, wymioty i biegunka,
- nieleczone choroby odkleszczowe postępują, doprowadzając do niewydolności narządów i nierzadko kończą się śmiercią!
Najskuteczniejszą formą walki z wyżej wymienionymi chorobami jest profilaktyka przeciwkleszczowa. W tym celu proponujemy wachlarz preparatów o różnym czasie działania i formie podania, aby dopasować produkt do Państwa potrzeb.
Dostępne są preparaty w postaci:
- tabletki/przysmaku,
- płynu wylewanego na skórę na karku,
- działające (w zależności od preparatu) od 4 tygodni do 13 tygodni,
- obroży zabezpieczającej do 8 miesięcy,
- a od maja 2024 roku dostępna będzie również iniekcja przeciwkleszczowa o długości działania 12 miesięcy.
Wiele z powyższych preparatów jednocześnie odrobacza i zabezpiecza przed inwazją pcheł :)
Ważne jest, by sposób zabezpieczania był dobrany indywidualnie do konkretnego pacjenta po analizie jego potrzeb, dotychczasowej kondycji zdrowotnej i innych czynników ograniczających.
Uwaga! Aby skutecznie i bezpiecznie dobrać preparat przeciwkleszczowy, musimy wiedzieć czy zwierzę jest zdrowe. Z tego powodu warto wykonywać regularne profilaktyczne przeglądy kliniczne oraz badanie krwi :)
Zdjęcie obrazuje różnorodność stadiów rozwojowych kleszczy. Jak widać nie zawsze są to duże, łatwo do odnalezienia w sierści osobniki. Nawet te najmniejsze mogą być przyczyną choroby zarówno u zwierząt jak i u Państwa.